Næringsliv    -      Skulen   -      Kyrkja   -      Kvamsåsen Rundt    -      Fotball   -      Orientering   -    Speidarane   -    Laurdagsklubben
Vikebygd ligg i Vindafjord Kommune på grensa mellom Rogaland og Hordaland. Her er 537 fastbuande (men i helgar og feriar kan talet mest dobla seg). - I sentrum ligg barneskule og butikken Vikebygd daglegvare. - Nede ved fjorden, kor det i gamald tid var bakeri, finn vi serveringsstaden "Plassabakeriet" kor folk kjem langvegs frå for å få oppleva maten og stemninga. Av og til fyrer eigarane opp i den gamle bakaromnen og lagar brød og boller som i tidlegare tider. I Juli kvart år vert Vikebygdfestivalen arrangert, -kombinert marknad og fiskefestival ved fjorden. - Like oppfor kaien ligg den kvite Kyrkja i bygda. Ofte vert ho kalla katedralen i kommunen. Ei vakker murkyrkje, den 5. i talet gjennom 800 år, omgitt av ein velsteld kyrkjegard. Vidare oppe ved hovudvegen ligg "Gamlatunet." I dette gamle restaurerte huset kan ein leige til selskap og servering med historisk sus. Om onsdagane er her ope bibliotek. - Sør i bygda, oppe på garden Bjordal, finn vi Bjordalstunet, ein stad både for kurs, selskap, overnatting og servering. - I fjella rundt bygda er det sett ut "nutakassar" der fjellvandrarane kan skriva seg inn. Det vankar diplom og merke til dei som tek turen innom alle kassane i sommarhalvåret. - Frå sentrum i bygda går også vegen opp til Vikestølen. Nå er her ein utfartsstad for alle som vil ut på tur. Anten det er til det årlege Vikestølsmøtet kvar sumar, eller Vikestølsmarsjen om hausten, eller kanhende ei friluftsgudsteneste? Også Arquebusmarsjen frå Eikås til Langåsdalen går via Vikestølen. Både skuleklassar, barnehage, speidarar og andre i grupper eller for seg sjølv, tek turen hit både titt og ofte, om dei har lyst på ein tur til fjels.- litt over ein time å gå på skogsvegen frå Vikebygd. Vil du oppleve meir av denne bygda? Ja, då får du ta ein tur då.
Årlege arrangement
Vikeputten  
Sist arangert 25. april 2009
FOTBALLTURNERING
LAURDAG 25 april-09  Les HER

Fotoalbum 2009: HER
 
Vikesprinten  
Sist arrangert 1. mai 2009
ORIENTERINGSLØP
FREDAG 1. mai-09  Les HER
Fotoalbum frå
Vikesprinten 2009: HER
17. mai festen
Flaggheising på Trodlanibba og i parken, gudsteneste i kyrkja, kransenedlegging, folketog, leikar, talar og ikkje minst folkefesten i slutten av dagen.  Nasjonaldagen 2009
Bilder frå 17.mai 2008.  
Vikestølsmøtet
Sist arrangert 28.6.2009
Årleg tradisjon frå år 1900. Enten siste søndag i juni eller første søndag i juli blir det arrangert stemne på Vikestølen.  Her samlast folket frå det fem kyrkjesokna Vikebygd, Bjoa, Ølen, Skjold og Vats, men også frå andre bygder og byar.
Vikestølsmøtet 2009
Les heftet om Vikestølen her. 
Vikebygd Festivalen
sist arrangert: 18. juli 2009
Fest og fiskekonkurranse .
Årleg tradisjon der utstillarar kjem med saft, bær, brukskunst og anna. Her er tivoli og stor fiskekonkurranse.
 
Festivalbilete frå 2009 ser du HER 
Resultatlista frå 2009 ser du HER
Vikestølsmarsjen
sist arrangert: 6. sept. 2009
Første søndag i september arrangerer idrettslaga i Bjoa og Vikebygd ein familiemarsj eller utflukt til Vikestølen.  Her kjem dei i alle aldrar og deltakarane får diplom.  På stølen er det matsal, konkurransar og utlodning til inntekt for hytta.
Vikestølsmarsjen september 2009
Kvamsåsen Rundt
sist arrangert: 7. nov. 2009
Fast tradisjon:  1. søndag i nov.
Vestlandet sitt hardaste løp i terreng og på veg. 11 km løype, men også løyper for born og familiar:  Halvkvamsen og mini-Kvamsen. 

frå 2009 HER.
frå 2008 HER.
frå 2007 og 2006 HER.

Lokale websider

Vikebygd Vassverk
Vikebygd Kyrkje
KFUK-M Speidarane
Vindafjord kommune
Vik skule og barnehage
Bjordal Kurs og Fritid
Plassabakeriet
Vikebygd
Kvamsåsen Rundt løpet
Vikebygd I.L Fotball
Info. frå Regjering
og departementert
Fotoalbum frå Vikebygd
Bjoanett
Bente T. Barane's Herbalife
Bedrifter i Vikebygd
Jakob Rødde - Gamlatunet 
Gangstø Transport 
Ålreit Ålfjordsenteret 
Dommersnes & Larsen  
Plassabakeriet 
Vikebygd Landhandel AS  
Bjordal kurs og fritid 
Kvamme Sag 
Ølen Trevare 
Vikebygd Vassverk
Bente T. Barane's Herbalife
BEDRIFTENE I BYGDA
Reg. foretak  i Vikebygd
Vikebygd nytt:

ORD FOR DAGEN     Skuleruta 2009-10.      Vêrvarsling 
 Krusidullar frå Frøken Vims.   Nytt frå Vindafjord kommune


Vinter og snø
Kvit jul i Vikebygd
(27.12.09) Snøen som kom med det kraftige snfallet nokre dagar før jul, vart liggjande utover i romjula.  Det var nok mange, og då særskilt borna, som kunne gle seg over det vakre fine lndskapet.  Ski og akebrett kom fram og var flittig i bruk juledagane.

3. juledag slo dette over i mildver med regn, men ikkje nok til å fjerna snøen. 

Dei eldre som sleit med å føta seg på glatta, ville nok helst at det skulle koma mildver slik at all snøen forsvann. Men for yngre generasjonar var dette midt i blinken og ga gode høve til uteliv.


Vinter i Vikebygd
45 cm med nysnø kom på Skartland
Vinter i Vikebygd. 45 cm snø. Klikk her for å sjå eit stort bilde(20.12.09) For ein flott dag! Alt dekka av rein, kvit snø.  Mest ein halv meter.  Snømåking og brøyting har stått på programmet søndag.  Laurdagskvelden kosa vi oss med sprakande vedvarme i omnen og stearinlys på bordet.  Straumen forsvann og kom ikkje tilbake før langt utpå føremiddagen søndag.  Men koseleg er det nå å kunna la fjernsyn og pcar stå svarte i kroken for så å finna fram kortspel og nonstop til ljoset frå stakar med levande ljos på bordet.  Kanskje det blir kvit jul i år?  Borna kunne kosa seg på akebrett.  Nokre var heldige og kunne få med seg foreldra ut Fuglebrettet.på å laga store snømenn eller snøholer. 

Kveldsstemning i Vikebygd 20. des.Men om det er flott og kjekt med snø, så vonar vi likevel at det ikkje blir så mange snøfall.  Blir strevsamt å måka kvar dag, ja.  Kunne få kondis av det.  Nei, Vestlandingane likar seg best på trimsykkel inne mens regnet høljar ned ute.  fortvil ikkje.  den dagen kjem tidsnok.  Det har ikkje hast for meg.


Laurdag 12. desember
Vinterstemning i Vikebygd

Klikk her for å sjå eit større bilde(12.12.09 Steinar)  Slike dagar likar eg meg. Sola skein lågt over fjellet i sør og vandra sakte mot Kvamsåsen.  Nokre kuldgrader fekk rimen til å leggja seg på tre og landskap.  Stille og sol med lange skuggar.

Svanene brukar å ha vinterbustaden sin her ved Lisstjønn på Skartland.  Dei er komne, men var ikkje på plass i dag.  Flyttar mellom Vasslivatnet, Lisstjønn og Bruarvatnet. Likar seg gjerne der i sørenden av Vasslivatnet ved over-gangen til Vasslia og Vasslimyra.  Her er mykje godt sev å beita på. Det er fleire vinterbilder på   foto.vikebygd.org

Klikk her for å sjå eit større bilde Solnedgang. Klikk her for å sjå eit større bilde Klikk her for å sjå eit større bilde


 

.......Vikebygd.org......

Siste endring 27. des. 2009
------------------------------------

LES / SKRIV i GJESTEBOKA
vikebygd.org som startside
Soknerådet og kyrkja
FOTOALBUM frå Vikebygd

Andre nyhende:

Kvit jul i Vikebygd
Julegudstenesta
Vik skule teikna jula
Julefest ved Vik Skule
Tenning av julegrana 4.12.09
Julemesse med fullt hus
BYGDAMØTE 11.11.2009
Kvamsåsen Rundt 2009
Innsamling til Ukraina
Hausttakkefest i kyrkja
Ny CD frå Tom Roger Aadland
Basar på bedehuset
Kosedag på gamleskulen
Stortings- og soknerådsvala
Den 20. vikestølsmarsjen
Kronprinsparet til Vindafjord
Ope møte om kom.planen
Konfirmantar og jubileum
Nyoppussa bedehus
KM stafett i orientering
Aktivitet ved Trovåg Mølle
Ungt Initiativ - Bærsal
Flaumskader på vegar
Festdag og dåpsdag
Vikebygdfestivalen 2009
For  lang og tru teneste
Vikestølsmøtet
Kanotur i Telemark 
St.Hans feiring 
Loppemarked
Flykningemottak 
Ei reise til Murmansk
Nasjonaldagen 2009
Konfirmasjon i kyrkja
Stordugnad ved kyrkja
Speidaren byggjer bru
Vikesprinten 1.mai 2009
Vikeputten 2009
Påskefeiring 2009
Basar på bedehuset 4.4
Jokerfest i Vikebygd 26.3.
Gassisk mat og misjonsdag

Vêrvarsling:

10 dagars varsel - som pdf
VÊRVARSEL frå VIKEBYGD
VÊRVARSEL for Nordabygda
VÊRVARSEL for Trovåg, YR.no

Vikebygd i Media:

NYHENDE FRÅ VIKEBYGD
NYHENDE FRÅ VINDAFJORD
NYHENDE FRÅ GRANNAR
NYHENDE FRÅ Hgsds Avis 
NYHENDE minutt for minutt 

Kyrkjeinfo:

ORD FOR DAGEN  
Gudstenestelista 

Kyrkja treng vedlikehald
Soknerådet informerer
800 år med kyrkjer i Vikebygd 
Tripp Trapp på bedehuset 
Det 108. Vikestølsmøtet 2008 
Boka om Vikestølen på nett. 

Kultur - Historie:

Plassabakeriet i Vikevik
Bygdeturisme og gardsmat

800 år med kyrkjer i Vikebygd 
Historiske kjelder

Fotoalbum frå Vikebygd

Nabobygdene:

Bjoa grendeside
Skjold grendeside
Vats grendeside
Sandeid grendeside
Vikedal grendeside
Vindafjord kommune
Spel
Bubble shooter
Quick Fire Pool

 


kvamsen.vikebygd.org
kyrkja.vikebygd.org
speidaren.vikebygd.org
skartland.vikebygd.org  
firstfloor.vikebygd.org  


Ein ikkje-kommersiell, idealistisk nettstad for Vikebygd.
  Formålet med denne nettstaden er å gje oppdatert informasjon  om kva som skjer i Vikebygd.  Dersom lokale grupper ynskjer å få leggja ut informasjon om sitt lag eller forening så ta kontakt med eigar av domenet 'vikebygd.org': Steinar Skartland.
 


Web-Ansvarleg:  Steinar Skartland 
5568  VIKEBYGD. bsp;

Tlf 53769128 -Mobil 908 73 170
steinar.skartland@vikebygd.org